Intro | Mój organizm i ja| Wybór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego| Wskazówki dla użytkowników| ABC antykoncepcji| Serwis

Raz na dobę ...
Prawidłowe przyjmowanie tabletek.

Tabletki antykoncepcyjne należą do najbardziej skutecznych środków antykoncepcyjnych, chronią one w 99% przed niepożądaną ciążą. Skuteczne działanie wymaga przestrzegania kilku zasad podczas przyjmowania. Można się do nich łatwo przyzwyczaić. Gdyby wystąpiły jakieś problemy, gdybyś zapomniała punktualnie przyjąć tabletkę, gdyby pojawiły się wymioty, ciężka biegunka, albo trzeba było przyjmować pewne leki (np. antybiotyki), trzeba szybko skontaktować się z lekarzem.

Groźne połączenie!

Dziewczęta i kobiety, które przyjmują doustne środki antykoncepcyjne, nie powinny palić papierosów. Inaczej może dojść do zwiększonego ryzyka dla zdrowia (np. zakrzepów krwi). Należy również unikać spożywania dużych ilości alkoholu.

Dobry początek

Przykład: miesiączka zaczyna się w czwartek. Najlepiej zapisać sobie dzień tygodnia i datę w kalendarzu. Tego dnia przyjmuje się pierwszą z tabletek, np. dwudziestu jeden. Codziennie połyka się jedną tabletkę, do zużycia całego opakowania. Potem zaczyna się „przerwa”. Przez siedem dni nie przyjmuje się tabletek. Pojawia się krwawienie. Po siedmiodniowej przerwie ponownie przyjmuje się tabletki. Pierwszą tabletkę z nowego opakowania przyjmuje się w tym samym dniu tygodnia co ostatnio (w tym przypadku w czwartek). Opakowanie, w którym znajdują się tabletki, składa się z tworzywa sztucznego i aluminium. Nazywa się „blister”. Dla ułatwienia są na nim nadrukowane skróty dni tygodnia.

Gładkie i okrągłe

Tabletki są małe i mają gładką, zaokrągloną powierzchnię, dzięki czemu można je łatwo przyjmować bez popijania. Naturalnie można je popić łykiem wody. Można samodzielnie podjąć decyzję o przyjmowaniu tabletek przed albo po posiłku.

Regularne przyjmowanie daje pewność

Ważne jest, żeby przyjmować tabletkę codziennie o tej samej godzinie, na przykład zawsze o 21, po kolacji. „Zakres tolerancji” w przypadku mikrotabletek wynosi 12 godzin. To znaczy, że gdybyś zapomniała przyjąć tabletkę o zwykłej porze, np. o 21, można to uzupełnić do godziny 9 następnego dnia, z zachowaniem skutecznego działania antykoncepcyjnego. Można tak postępować w wyjątkowych przypadkach, ponieważ zasadniczo należy tabletki przyjmować regularnie co 24 godziny. Dzięki temu zapewnione jest skuteczne działanie.

Zapomniałam mikrotabletki – co robić?

W przypadku opóźnienia w przyjmowaniu o więcej niż 12 godzin (to znaczy, kiedy nie przyjęłaś tabletki przez okres 36 godzin) istnieje taka możliwość, że działanie antykoncepcyjne nie będzie skuteczne. Teraz sposób postępowania zależy od tego, czy ten błąd nastąpił w pierwszym, drugim czy trzecim tygodniu przyjmowania oraz od tego, kiedy miałaś ostatni stosunek.

Poniższe informacje stanowią ogólną poradę dla Ciebie. Nie dajemy gwarancji, że będą przydatne we wszystkich okolicznościach. W razie wątpliwości, celowe jest zwrócić się z zapytaniem do lekarza położnika-ginekologa.

  • Zapomniałam przyjąć tabletkę w 1. tygodniu stosowania:
    Kiedy tylko sobie o tym przypomnisz, przyjmij zapomnianą tabletkę. Następną tabletkę przyjmij o zwykłej godzinie, nawet w takim przypadku, gdyby trzeba było przyjąć dwie tabletki równocześnie albo w tym samym dniu. Później środek jest przyjmowany jak zwykle. Przez następne siedem dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji, na przykład prezerwatywę. Jeżeli miałaś stosunek płciowy w ciągu tygodnia przed pominięciem przyjęcia tabletki, istnieje taka możliwość, że jesteś w ciąży. Należy natychmiast omówić z lekarzem taką ewentualność.
  • Zapomniałam przyjąć tabletkę w 2. tygodniu stosowania:
    Również w tym przypadku obowiązuje zasada: przyjąć zapomnianą tabletkę, kiedy tylko sobie o niej przypomnisz. Następne tabletki przyjmij o zwykłej godzinie, nawet w takim przypadku, gdyby trzeba było połknąć dwie tabletki jedną po drugiej. Ochrona przed niechcianą ciążą nie jest obniżona, pod warunkiem, że w ciągu ostatnich 7 dni przed zapomnianą tabletką środek był stosowany prawidłowo. W razie pominięcia więcej niż jednej tabletki, przez następne 7 dni trzeba stosować dodatkową metodę antykoncepcji, na przykład prezerwatywę.
  • Zapomniałam przyjąć tabletkę w 3. tygodniu stosowania:
    W przypadku, gdy w ciągu 7 dni przed pierwszym pominięciem tabletki środek był stosowany prawidłowo, można wybrać jeden z poniższych sposobów dalszego zapobiegania ciąży z użyciem doustnej antykoncepcji:
    Albo: Natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę. Następne tabletki połykać o zwykłej godzinie, stosować środek dalej jak zwykle. Po zużyciu wszystkich tabletek z blistra, to znaczy po połknięciu ostatniej tabletki z opakowania, bez przerwy rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego opakowania. Oznacza to, że tym razem nie będzie siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek. Po jednym opakowaniu używa się bezpośrednio następnego opakowania. Podczas przyjmowania tabletek z drugiego opakowania może wystąpić lekkie krwawienie.
    Albo: Nie przyjmować zapomnianej tabletki, ale od razu rozpocząć siedmiodniową przerwę w przyjmowaniu tabletek. Dzień, w którym zapomniałaś przyjąć tabletkę, liczy się jako pierwszy dzień siedmiodniowej przerwy.
  • Zapomniałaś przyjąć więcej niż jedną tabletkę:
    Nie można zapewnić skutecznego działania antykoncepcyjnego. W razie pominięcia większej liczby tabletek należy skontaktować się z lekarzem położnikiem-ginekologiem i w każdym wypadku stosować dodatkowe, inne środki antykoncepcyjne.
  • Brak krwawienia w okresie przerwy w przyjmowaniu tabletek:
    Również w takiej sytuacji należy pilnie zgłosić się do lekarza. Nie należy rozpoczynać przyjmowania tabletek z nowego blistra, jeżeli w okresie przerwy w przyjmowaniu tabletek nie było krwawienia. Istnieje taka możliwość, że jesteś w ciąży.

Sposoby na przypominanie o przyjęciu tabletki i „żelazna rezerwa”

Żeby codziennie pamiętać o przyjęciu doustnego środka antykoncepcyjnego, można przechowywać jego opakowanie w kubku do mycia zębów. Można też uruchomić alarm w telefonie komórkowym. Niektóre dziewczęta mają rezerwowe opakowanie w torebce albo w miejscu pracy. Dzięki temu można bez trudności uzupełnić przyjęcie zapomnianej tabletki.

Prawidłowe przechowywanie

Do momentu przyjęcia poszczególne tabletki powinny pozostawać w blistrze i kartoniku. Zapewnia to ochronę przed wilgocią i światłem. Oczywiście, doustny środek antykoncepcyjny musi być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci, na przykład ciekawskiego rodzeństwa. Dzieci mogą uznać kolorowe tabletki za słodycze.

Kiedy pojawią się dolegliwości żołądka i jelit...

Jeżeli w ciągu kilku godzin po przyjęciu tabletki pojawi się silna biegunka albo wymioty, istnieje taka możliwość, że do organizmu dostanie się niewystarczająca ilość substancji czynnej. Należy wówczas przestrzegać zaleceń zawartych w ulotce informacyjnej lub skontaktować się z lekarzem. Jest możliwe, że trzeba będzie przyjąć szybko rezerwową tabletkę, żeby zapewnić skuteczną antykoncepcję. Niekiedy trzeba przez pewien czas stosować dodatkową metodą antykoncepcji (np. prezerwatywę).

Środki ostrożności w razie stosowania różnych leków

Co robić w razie przyjmowania różnych leków równocześnie z doustną antykoncepcją? Trzeba to koniecznie omówić z lekarzem. Różne substancje czynne mogą na siebie wzajemnie wpływać. Niekiedy może dojść do osłabienia działania antykoncepcyjnego. Farmaceuta także może udzielić informacji na temat tych oddziaływań (interakcji).

Która godzina jest w Wenezueli?

Podróże do odległych krajów wiążą się ze zmianą strefy czasowej. Oznacza to, że na zegarze w kraju, w którym spędzamy urlop, jest inna godzina, ale nasz organizm nadal jest zaprogramowany na czas, który obowiązuje w kraju ojczystym. Żeby zapewnić skuteczne działanie antykoncepcyjne, trzeba przyjmować doustny środek antykoncepcyjny o ustalonej godzinie, co 24 godziny. Możliwe są odchylenia w określonym zakresie. Lekarz lub farmaceuta mogą pomóc w ustaleniu idealnego zakresu czasu przyjęcia środka.